Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україні було засуджено 57 адміністраторів та учасників Telegram та Viber-спільнот, які поширювали інформацію про перебування та роздачу повісток працівниками ТЦК.
За наявною інформацією, один обвинувачений попереджав у персональному листуванні зі знайомим про ТЦК, ще двоє були засуджені за те, що публікували відео в соцмережі TikTok блокпостів із представниками військкоматів. Також покарання отримав чоловік, який взимку 2024 року оприлюднив відео в YouTube про ТЦК на Нивках у Києві. Про це свідчить аналіз судових рішень із державного реєстру журналістами "Слідства.Інфо".
Зазначається, що журналісти також детально проаналізували сім вироків, які винесли суди у семи різних областях України в цьому місяці.
"Наприклад, Віталій С. із Гайворона, що на Кіровоградщині, від травня 2024-го адміністрував один із місцевих телеграм-каналів. У цьому каналі люди повідомляли про те, де і коли у Гайвороні та населених пунктах неподалік працюють співробітники ТЦК. Таку інформацію маскували під повідомлення начебто про погоду", - сказано в повідомленні.
За даними правоохоронців, обвинувачений, будучи адміністратором каналу мав можливість заборонити розповідати про роботу ТЦК, а також видаляти з каналу учасників, які пишуть такі повідомлення. Однак він цього не робив, завдяки чому військовозобов'язані мали можливість уникнути у певних місцях отримання повісток.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Є тенденція щодо збільшення кількості СЗЧ і дезертирства - очільник Верховного суду
Повідомляється про ще один вирок, який отримав власник спільноти у Viber "Повістки Снятин Косів р-н" Микола А, який розмістив 15 повідомлень про місця, де працювали співробітники військкомату. Про місця вручення повісток міг повідомити будь-хто з учасників, а адміністратом Микола не забороняв їх поширювати та не видаляв. Крім того, чоловік у налаштуваннях приховав мобільні номери усіх учасників групи. На думку слідства, це вказує на те, що правопорушник усвідомлював незаконність своїх дій та не хотів, аби його викрили.
"Судити можуть не лише адміністраторів спільнот у соцмережах, але й учасників. Зокрема, увагу правоохоронців привернув житель Ніжина Чернігівської області, який в одній із місцевих груп у Viber, що налічує близько пять тис. учасників, відправив мінімум п'ять голосових повідомлень про перебування представників ТЦК", - зазначають журналісти.
Громадян, які у соцмережах розповідають про переміщення працівників військкомату чи місця, де вони знаходяться, судять за частиною 1 статті 114-1 Кримінального кодексу України "Перешкоджання законній діяльності Збройних сил України та інших військових формувань". Санкція цієї статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років."Серед тих, кого судили у жовтні, реального терміну ніхто не отримав. У різних областях суди звільняли від відбування покарання порушників із випробуванням та встановлювали їм іспитові строки на підставі статті 75 КК України. Обвинувачені не будуть позбавленні волі, якщо протягом іспитового терміну, що може становити від одного до трьох років, не вчинять нового злочину та виконуватимуть певні обов'язки", - наголосили у "Слідство. Інфо".
Відомо, що одного з порушників закону зобов'язали сплатити штраф у розмірі 170 тис. грн.
За словами журналістів, правопорушники, які отримали в цьому місяці покарання, розкаялися та визнали свою провину.
Тепер ТЦК обмінюватимуться даними з кількома правоохоронними структурами та навіть спецслужбами, які мають більше можливостей для виявлення осіб, що не виконали вимоги законодавства. Про це заявив міністр оборони України Рустем Умєров.
"Кабінет Міністрів України затвердив важливі зміни для посилення військового обліку та відстеження порушення законодавства. Тепер територіальні центри комплектування, СБУ, розвідувальні органи та Нацполіція обмінюватимуться даними через електронну систему. Це дасть змогу правоохоронцям швидко і ефективно отримувати інформацію про порушників і доставляти їх до ТЦК або відповідних органів", - зазначив Умєров.
Коментарі