В четвер глава "Газпрому" Олексій Міллер обговорив з міністром енергетики і природних ресурсів Туреччини Мехметом Хільмі Гюлером можливість розширення співпраці Росії та Туреччини з розвитку газотранспортної інфраструктури. У "Газпромі" пояснили, що йшлося про проект Blue Stream-2, який передбачає будівництво нової нитки газопроводу паралельно з Blue Stream (на паритетних початках належить "Газпрому" та італійській ENI, перетинає Чорне море з півночі на південь з Росії в азіатську частину Туреччини), газотранспортної інфраструктури на території Туреччини і далі - морського газопроводу у напрямі Ізраїлю.
Сторони не назвали потужність нового газопроводу і терміни його будівництва. Валерій Нестеров з "Трійки Діалог" відзначає, що навіть існуючі потужності Blue Stream недозагружені: двома гілками потужністю по 8 млрд кубометрів газу в рік кожна в 2008 році було прокачано всього 10 млрд кубометрів. Запускати третю гілку, ще на 8 млрд кубометрів газу в рік, експерт вважає за доцільне тільки після 2015 року (виходячи з поточних оцінок "Газпрому" з будівництва підводних газопроводів, такий газопровід коштує близько 2,7 млрд доларів).
Росія активізувалася в боротьбі за Туреччину
Проте проект Blue Stream-2 має багато в чому політичну підоснову. Росія та Туреччина перестали обговорювати розширення газопроводу два роки тому, коли народився альтернативний проект South Stream (газопровід з Росії дном Чорного моря до Європи). Туреччина стала одним з учасників конкуруючого європейського проекту Nabucco. Знову про Blue Stream-2 сторони заговорили на початку року під час російсько-української газової війни - тоді ж Туреччина в рамках власних дискусій з ЄС пригрозила вийти з Nabucco. Офіційне оголошення про відновлення Blue Stream-2 з"явилося в розпал нового газового конфлікту Росії, України та Європи.
"За Туреччину йде серйозна боротьба - країни ЄС та Росія конкурують за контроль енергопотоків територією цієї країни", - пояснює Валерія Нестеров. Проте, відзначає він, між сторонами можуть виникнути суперечності. ""Газпром" прагне укріпити позиції в країнах Середньої Азії та Близького Сходу перш, ніж туди надійде газ з Ірану та Іраку, - пояснює Валерій Нестеров.- Проте Анкара і сама хоче стати енергетичним турнікетом. Туреччина прагне проводити незалежну політику і, швидше за все, спробує використати новий проект для тиску на ЄС".
За матеріалами Коммерсант, NEWSru.com
Коментарі
4