понеділок, 21 квітня 2025 16:23

Демографія проти війни: як мобілізація молоді вплине на майбутнє

Демографія проти війни: як мобілізація молоді вплине на майбутнє
Демографія проти війни: як мобілізація молоді вплине на майбутнє ФОТО: eastnews.ua

Зниження віку мобілізації в Україні може мати серйозні демографічні наслідки, оскільки покоління молодих людей віком 18–25 років народилося в період найнижчої народжуваності в історії незалежної України.

Про це заявив доктор економічних наук, заступник директора Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Олександр Гладун в інтерв'ю РБК-Україна.

За його словами, йдеться про тих, хто народився у 2001 році, коли рівень народжуваності був на рекордно низькому рівні. Втрати серед цієї вікової групи можуть ще більше погіршити демографічну ситуацію у майбутньому, адже втрата навіть частини цього покоління зменшить потенціал наступних поколінь.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Демографічна криза набирає обертів: пів мільйона українців виїхали за рік

Втім, Гладун наголосив, що рішення про мобілізацію мають приймати військові, виходячи з реальних потреб армії. "Якщо армії потрібні люди цього віку - треба мобілізувати. Інакше ми ризикуємо втратити державу, і тоді про демографію не йтиметься взагалі," – зазначив експерт.

Він також звернув увагу на важливість правильного підходу до використання мобілізованих. Суспільство часто вважає, що всіх мобілізованих відразу відправляють на передову, хоча насправді на кожного бійця в бойових діях припадає п'ять-шість осіб тилового забезпечення.

"Якщо не мобілізувати 20 тисяч молодих людей, і через це впаде оборона, країна може бути знищена. У такому разі Росія нав'яже своє громадянство, і вже під цим прапором ця ж молодь воюватиме проти нас," - попередив Гладун.

Як приклад він навів ситуацію в ОРДЛО, де з місцевого населення було сформовано два корпуси, які згодом воювали проти ЗСУ, але вже практично перестали існувати як бойові одиниці.

На думку науковця, питання безпеки зараз має бути пріоритетним, і лише паралельно з ним слід працювати над вирішенням демографічних викликів.

Раніше Гладун повідомив, що за минулий рік Україну залишили майже 500 тис. українців. А це ще більше поглибило демографічну кризу в країні.

За його словами, будь-яке скорочення чисельності населення за рахунок природнього чинника або ж міграції негативно позначається на поточній демографічній ситуації в країні. А також негативно впливатиме на подальшу перспективу і демографічний розвиток України в цілому.

Зараз ви читаєте новину «Демографія проти війни: як мобілізація молоді вплине на майбутнє». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути