Везли у Нью-Йорк рейсовим літаком "Аерофлота". Салон охороняли понад десяток кегебістів.
Так згадує свій виїзд до США радянський політв'язень, історик Валентин Мороз, 82 роки, в інтерв'ю журналу "Країна". 1979-го влада обміняла його та ще чотирьох дисидентів на двох радянських агентів КДБ.
![Валентин Мороз у 1970 році на закритому суді, де його звинувачували в антирадянській пропаганді, виголосив промову "Замість останнього слова". Її було перекладено 16 мовами](https://static.gazeta.ua/img2/cache/gallery/851/851097_1_w_590.jpg?v=0)
За його словами, потрапити у список на обмін допоміг суспільний резонанс.
"Другий мій арешт 1970 року широко прозвучав. Поет Ігор Калинець написав присвячені мені "Страсті". А я, думаючи, що на суді не дозволять виголосити останнє слово, написав текст: "Замість останнього слова".
Своєму адвокату Когану, що приїхав із Москви, зміг передати той текст. Ще й виголосив на суді. Адвокат передав академіку Андрію Сахарову. Воно пішло на Захід, перекладено на 16 мов. Студенти в Канаді почали голодівку з вимогою мене визволити. Коли готувався обмін совєцьких шпигунів на дисидентів, я попав у список".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Слабка Америка зробить Україну беззахиснішою перед російськими планами"
У 1978 році ФБР заарештувало в США двох радянських шпигунів. В обмін на них - СРСР випустив п'ятьох дисидентів.
Мороз розповідає, що Радянський Союз півроку торгувався - не хотіли випускати на Захід українського націоналіста.
"Але наполіг Бжезінський. Після визволення зустрівся з ним у Вашингтоні. Пляшки йому не поставив, не та обстановка. Півгодинна офіційна розмова. Я міг взяти ще когось із собою, то взяв сина", - додає Валентин Якович.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росія налаштувала проти себе 40 млн слов'ян - Бжезінський
Повну версію інтерв'ю з Валентином Морозом читайте в журналі "Країна" за 26 липня.
У вересні 1965-го Валентина Мороза за антирадянську агітацію і пропаганду засудили до 4 років таборів. Покарання відбував у Мордовії. Звідти у самвидаві виходить його "Репортаж із заповідника імені Берія". Другий арешт - у червні 1970-го. Судовий процес був закритий. Вирок - шість років спецтюрми, три роки таборів особливо суворого режиму і п'ять років заслання з визнанням особливо небезпечним рецидивістом.
Коментарі