15 лютого 1989 року останній радянський солдат покинув Афганістан. Незалежна Україна щороку офіційно вшановує цього дня День пам'яті загиблих воїнів-інтернаціоналістів і День виводу військ з Афганістану.
В Афганістані воювали понад 160 тис. громадян України. Загинули більш як 3 тис. українських солдат і офіцерів. Десятки вважаються зниклими безвісти. Чимало воїнів, яких звільнили з полону, виїхали за кордон, пригадують колишні військовослужбовці. Бо на полонених у Радянському Союзі очікувало переслідування, їх трактували, як зрадників, пише сайт "Радіо Свобода".
Загиблі поверталися додому в цинкових домовинах. Відчиняти труни рідним забороняли, хоча робили вони це таємно й жахалися, побачивши понівечені останки синів, чоловіків, батьків.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Під Луганськом загинув сотник Майдану і лідер афганців Олег Міхнюк
Влада СРСР і США 1988-го домовилися про невтручання в справи Афганістану. Розпочате у травні 1988 року виведення військ з Афганістану закінчилося 15 лютого 1989-го. Групи радянських військ остаточно покинули цю країну.
Військова операція в Афганістані тривала 10 років. 1979-го СРСР ввели війська, щоб знешкодити Афганську опозицію. Глава опозиції зайняв у результаті контрреволюційного перевороту пост глави Афганістану. Угруповання повстанців підтримували США й інші держави. В результаті, 1986 року в Афганістані відбувся черговий державний переворот, в результаті якого Мухаммеда Наджібулла обрали президентом Республіки Афганістану.
1979-го в Афганістані тривала громадянська війна. 12 грудня 1979 року на засіданні Політичного бюро Центрального комітету Комуністичної партії Радянського Союзу прийняли рішення № 176/125 про введення військ до Афганістану. В результаті цього в Афганістані відбулася низка переворотів. Війна тривала 10 років - з 1979 по 1989 рік і забрала життя 15 тис. радянських солдат.
Війна негативно вплинула на зовнішньополітичне становище СРСР. За 3м роки після виведення військ імперія розпалася.
Коментарі
1