Понеділок, 17 травня, 15:14
Пасічниця 44-річна Марія Лендел пише заяву про відшкодування збитків у відділенні Укрпошти в райцентрі Іршава на Закарпатті. Вимагає виплатити їй компенсацію за загибель кількох мільйонів бджіл. 11 травня відправила їх у ящиках клієнтам по Україні.
– Надіслали 75 бджолиних сімей, – розповідає Марія. – Ввечері чоловікові подзвонили та сказали їхати в Ужгород, бо комахи розсипалися. На місці він побачив, що всі бджоли загинули. Одна упаковка була пошкоджена.
Бджіл у 300 пакетах перевозили вантажівкою Hyundai.
– Машину забили цими коробками із бджолами. Їм було ніяк дихати. Лишилися без кисню під розпеченим металом, – каже Марія Лендел.
13 травня керівник Укрпошти Ігор Смілянський, 45 років, заявив про оживлення бджіл. Коробки з ними готували до повернення відправникам.
"Медіа заявили, що з нашої вини загинули бджоли. Але завдяки нашим молитвам вони воскресли", – написав Смілянський у фейсбуку.
– Ожили лише молоді комахи, які вийшли з розплоду, запечатаного в рамках, – пояснює Марія Лендел. – Однак вони недієздатні. Меду не приноситимуть. Серце розривається. Ми раніше користувалися послугами Укрпошти, і таких бід не було. Не знаю, скільки відшкодують. Перевізник на контакт не йде.
Марія з чоловіком Анатолієм мають пасіку в селі Загаття Іршавського району. Бджільництвом займаються понад 20 років.
Укрпошта – єдиний перевізник в Україні, що доправляє комах
![У Харкові підірвали елеватор біля Південного вокзалу 16 травня. Уперше спробували це зробити у жовтні торік. Але тоді 60-метрова башта вціліла. Зерносховище звели на початку ХХ століття. Діяло до середини 1990-х. На цьому місці зведуть житловий район](https://static.gazeta.ua/img2/cache/gallery/1033/1033021_1_w_590.jpg?v=0)
А в цей час:
– Вам погано? Дати води? – киянка 16-річна Ангеліна Семенюк нахиляється до репетитора з математики 49-річної Іванни Данишиної. Готувала школярку до зовнішнього незалежного оцінювання. Знепритомніла вдома біля полиці з книжками.
Учениця намацує пульс, знаходить нашатирний спирт. Дає вчительці понюхати.
– У моєї баби гіпертонія. Про першу допомогу все знаю, – говорить Ангеліна. – Як Іванна Миколаївна опритомніла – викликала "швидку". Учителька казала, що почувається краще. Хоч її почало нудити.
Медики оглядають жінку, ставлять діагноз – гіпертонічний криз. Із квартири на другому поверсі виносять на ношах. Лікуватися доведеться не менше 10 днів, кажуть.
– Зателефонувала сину вчительки Андрію. Він приїхав, забрав ключі й поспішив до матері, – додає Ангеліна. – Вона просилася додому, бо готує вісьмох людей до ЗНО. Та медики вмовили лишитися в палаті.
– Тримайтеся! Я на кордоні. Скоро буду, – говорить телефоном лучанин Андрій Марчук, 27 років. Їде автобусом із заробітків у Польщі.
Хоче встигнути до діда 89-річного Максима Вікторовича, який у березні перехворів на коронавірус. Інфекція дала ускладнення на нирки та шлунок. Лікарі напередодні попередили родину, що чоловік проживе не більше кількох днів.
– Тітка подзвонила. Узяв відпустку за власний рахунок і виїхав додому, – розповідає Андрій. – Дід мене виглядів, коли батьки моталися на заробітки в Москву. Сусіди жартували, що моїм першим словом було "дідо", а не "мамо". Він мені за батька і друга.
За 2 год. Марчук забігає у квартиру. Родича застає на ліжку біля вікна. Той намагається щось сказати, але не виходить. Онук його обнімає.
– Дякую тобі за все, – каже.
Максим Вікторович помирає за годину. Наступного дня його ховають біля дружини Катерини. Пережив її на 10 років.
Зеленський нагадує Путіна й Лукашенка
Володимир Зеленський тяжіє до стилю управління країною, який представляє суміш типових методів російського та білоруського диктаторів.
Мріє бути "над олігархами", як Путін. І водночас береться вручну регулювати ціни (із 14 травня Кабмін запровадив державне регулювання вартості дизельного палива та бензину. – Країна) та займається мікроменеджментом у масштабах країни. Таке 1994-го практикував Лукашенко.
Обидва методи в Зеленського та його підлеглих виходять недолугими, на рівні незграбної пародії. Але основна проблема – в іншому. Попри свої ментальні схильності президент України змушений відмежовуватись і від Путіна, і від Лукашенка. Декларувати курс України в Євросоюз і НАТО. Принаймні для видимості.
"Свій серед чужих, чужий серед своїх". І це не так, як у фільмі, де є двоє людей. У цьому випадку це дві іпостасі однієї людини.
Олексій ПАНИЧ, філософ
Україні не потрібен "Залізний купол"
Україні не потрібна така армія, як в Ізраїлю. Він менший за територією та має інших ворогів.
"Залізний купол", який став захоплювати українців, – звичайний комплекс протиповітряної оборони. Розроблений для знищення малорозмірних цілей. Але він не захистить від снарядів реактивної системи "Град", бо розрахований на одиничні ракети.
Для нас були б набагато ефективніші установки на зразок американських зенітно-ракетних систем MIM-104 Patriot. Вони розроблені для знищення таких крилатих ракет, як "Калібр" чи "Іскандер" (обидві є на озброєнні в РФ. Вражають цілі на відстані від 500 до 2,5 тис. км. – Країна). Якби ми мали такий захист, Росія й не подумала би про широкомасштабний наступ на Україну.
Михайло САМУСЬ, заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння
![Американська компанія Pfizer безкоштовно надасть вакцини від коронавірусу спортсменам, які братимуть участь у літніх Олімпійських іграх в японському Токіо цьогоріч. Від України поїдуть понад 120 осіб. Зможуть щепитися за бажанням. ”На Олімпійських іграх між коронавірусами переможе не найсильніший, а найзаразніший”, – натякає художник Володимир КАЗАНЕВСЬКИЙ](https://static.gazeta.ua/img2/cache/gallery/1033/1033021_3_w_590.jpg?v=0)
"За кордоном живуть не менше 20 мільйонів людей українського походження. Маємо думати, як зберегти й утвердити державну мову в Європі, Австралії, Африці, Азії. Так зцементуємо наші громади. Слід створити державну програму з реінтеграції закордонних українців", –
Тарас КРЕМІНЬ, уповноважений із захисту української мови
8 451 людина заробила в Україні торік понад 1 млн грн. Це на 507 більше, ніж 2019-го, повідомляє Державна податкова служба. Найбільше мільйонерів живуть у Києві – 3375
34 дитини загинули в російсько-українській війні на Донбасі з 2014 року, за даними заступника генпрокурора Гюндуза Мамедова. На лінії зіткнення живуть 37 тис. неповнолітніх
"24 серпня Україна ввійде в безпаперовий режим. Жоден державний орган більше не вимагатиме жодних папірців. Прийматимуть документи лише в електронному вигляді", –
Володимир ЗЕЛЕНСЬКИЙ, президент України
Із чоловіком і друзями пішли на шашлики. Напилися й загубили 2-річного сина. Оббігали весь ліс. Знайшли у ставку – стояв по шию у воді. Після такого стресу домовилися, що на гулянках хтось із нас має лишатися тверезий.
Оксана КОБИЛЯК
Влаштувалася на роботу в пекарню. Начальник почав чіплятися. Відмовила. Він розізлився й підсипав у замовлення моїх клієнтів солі та перцю. Вибухнув скандал. Виручила напарниця. Розповіла директору, хто насправді винен. Мого керівника звільнили.
Юлія РОМАНОВА
На поминальний день поїхав у село на бабину могилу. Доки з дружиною стояли біля пам'ятника, двоє ромів почали згрібати в сумку цукерки. Зробив зауваження: "Майте совість! Почекайте, доки підемо". Один із них огризнувся, показав ніж. Я схопив гілку під ногами і тріснув його по спині. Гнав обох із кладовища.
Олексій ЩЕРБАК
У школах можуть відкрити музеї української мови. Учням розповідатимуть історію її зародження й заборон, каже уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
1 червня в 200 медзакладах України запустять електронний лікарняний. Його закриватимуть без відвідування терапевта. Роботодавці зможуть перевірити на сайті Пенсійного фонду. Повністю поліклініки й лікарні перейдуть на цифровий документ із 1 вересня.
Майже 260 тис. українців ВІЛ-інфіковані. Торік померли до 2,5 тис. хворих, за даними головного санітарного лікаря Віктора Ляшка.
В Україні запрацював Кіберцентр UA30. Захищатиме від хакерських атак дані громадян у державних реєстрах, цифрових додатках тощо.
66% українців вживають алкоголь, за результатами опитування соціологічної групи "Рейтинг". Кілька разів на тиждень або щодня п'ють 8%. Більш як один раз на місяць – 26%. Решта купують спиртне рідше.
![](https://static.gazeta.ua/img2/cache/gallery/1033/1033021_2_w_300.jpg?v=0)
Прадід казав, що найщасливішим у його житті був день, коли дізнався про смерть Сталіна. З найкращим другом вирішили відзначити. Але за кілька годин на зборах у селі обидва ридали. "Треба було зіграти цю роль. Бо могли розстріляти".
Олексій, 31 рік, Полтава
У покійної прабаби вдома знайшла церковну книгу за 1875 рік. Виставила фото в соцмережі. За пару днів написав колекціонер: "Куплю за 30 тисяч гривень". Виявилося, видання рідкісне й цінне. Відповіла, що віддам за більшу суму. Зійшлися на 40 тисячах.
Валентина, 28 років, Київ
Сестра вирішила провідати батьків, бо не могла додзвонитися. Застала їх побитими й непритомними. В лікарні отямилися. Розповіли, що у квартиру ввірвалися грабіжники.
Олена, 29 років, Івано-Франківськ
Відмовляв двоюрідну сестру торік їхати в Крим на море. Не послухала. Повернулася заплакана: "Посеред тижня обчистили номер на базі, забрали всі гроші". Російська поліція лише посміялася.
Віталій, 34 роки, Харків
Знайомий перед початком футбольного сезону в Італії поставив 15 тисяч гривень на чемпіонство "Ювентуса": "Вони всіх порвуть. Легкі гроші". Після перемоги "Інтера" запив.
Артем, 27 років, Дніпро
Коментарі