середа, 03 жовтня 2018 19:33

Протидія булінгу - кого і за що штрафуватимуть

Цього тижня Верховна Рада ухвалила зміни до Кодексу про адмінправопорушення. Відтепер за булінг або його приховування штрафуватимуть.

За цькування у школах виписувати штрафи від 40 грн до 3400 грн. Сума штрафу залежатиме від виду вчиненого правопорушення.

Gazeta.ua розібралася кого і на скільки штрафуватимуть.

Що таке булінг

"Булінг - це цькування дітей однолітками у дитячих колективах. Це агресивна та свідома поведінка однієї дитини щодо іншої. Від випадкової бійки буллінг відрізняється систематичністю й регулярністю", - каже психолог Наталія Носаль. - "Жертвами булінгу найчастіше стають діти, які чимось вирізняються серед інших. До прикладу, скромно одягнуті, відмінники в навчанні, не мають дорогих ґаджетів або є представниками іншої раси. Раніше таких дітей називали "білі ворони".

Як правило, діти, які страждають від буллінгу, є закритими психологічно

Україна займає 9 місце серед 42 досліджуваних країн за відсотком жертв булінгу серед підлітків. За даними Міністерства внутрішніх справ, у 2017 році з булінгом зіткнулися 67% дітей. У школах нараховувалося трохи більше 3,9 млн дітей, а значить 2,6 млн пережили або були свідками знущань. 40% із них нікому про це не говорили і не зверталися за допомогою, трохи менше половини соромляться говорити про це, а 22% вважають явище нормою.

"Як правило, діти, які страждають від буллінгу, є закритими психологічно. Вони якщо і діляться цим, то тільки з батьками. Батьки повинні звертати увагу на дитину, якщо вона боїться йти в школу, у неї немає друзів, має брудні речі, або дитина сама собі завдає пошкодження ", - розповідає заступник міністра юстиції Іванна Смачило.

"Буллінг - це не просто поодинокі розборки"

"20% дітей, які цькують інших не розуміють, що роблять. Часто вони вважають, що просто жартують. Але головна проблема, яка дає булінгу розвиватися це приховування проблем від батьків. Навіть просто налагодження відносин між батьками і дітьми змінить обсяги проблеми, додав він", - каже заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко.

Буллінг - це не просто поодинокі розборки в школі. У кінці липня в Одесі 15-річну дівчину жорстоко побили однолітки. Причиною конфлікту між дівчатами став хлопець, який раніше зустрічався з однією з нападниць, а потім почав залицятися до постраждалої.

У минулому році в Чернігові підлітки побили 15-річну дівчину. Обидва відео цих бійок, що потрапили в мережу, отримали резонанс.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Булінг серед дітей: чим це може обернутися

"Буллінг сприймається суспільством не як проблема, з якою треба боротися, а як окремі розборки в школі. Суспільство часто вдає, що не бачить цієї проблеми", - каже керівник проекту "Стоп шкільний терор" Юлія Чудновець.

В Україні стартував проект Міністерства освіти Безпечна школа. Завданням проекту є спроба захистити дітей від шкільного і Кібербулінгу.

Як в Україні борються з проблемою булінгу

Міністерство юстиції розпочало інформаційну кампанію "Стоп булінг". Кампанія проводиться в рамках проекту "Я маю право".

У рамках кампанії розробили інформаційні матеріали. З них можна дізнатися, які види буллінгу існують і як діяти в ситуації, якщо ви стали свідком цього.

  Фото: Нацполіція
Фото: Нацполіція
  Фото: Нацполіція
Фото: Нацполіція

У червні цього року нардепи запропонували штрафувати за буллінг і зареєстрували відповідний законопроект, в якому пропонується ввести окрему статтю про булінг до Кодексу про адміністративні правопорушення.

"Штрафи за буллінг - це меседж для батьків. Не можна дитину спонукати до жорстоких дій і до неприйняття людських цінностей. Це виховуватиме дитячу толерантність. Поліція повинна контролювати вхід в школу, щоб діти не могли пронести нічого небезпечного. Також повинен бути готова людина на місці заступника директора школи, яка відповідатиме за фізичний вплив на дітей, інформаційне та екологічне", - каже один із співавторів законопроекту, голова парламентського комітету з питань освіти і науки Олександр Співаковський.

2 жовтня цей законопроект ухвалили.

Кого і за що штрафуватимуть

Закон визначає механізми протидії булінгу. Освітній омбудсмен буде проводити перевірки щодо булінгу та своєчасного реагування працівників освітніх установ на такі випадки.

Відтепер за моральне або фізичне насильство та агресію у будь-якій формі загрожуватиме штраф від 40 до 850 грн. За неповнолітнього кривдника відповідатимуть батьки. За вчинення дій із особливою жорстокістю щодо неповнолітнього стягуватимуть штраф від 1700 до 3400 грн.

Каратимуть і вчителів. За приховування булінга штрафуватимуть від 850 до 1700 грн. Директори шкіл повинні будуть контролювати, як виконуються заходи з протидії булінгу, розглядати заяви про випадки цькування від учнів та їхніх батьків.

Міністерство освіти і науки України разом з Мінсоцполітики, Міністерством культури і Мінмолоді розроблять національну програму по антибуллінгу в навчальних закладах. Глава директорату інклюзивного та позашкільної освіти МОН Лариса Самсонова зазначила, що боротьба з цькуванням повинна стати державною політикою,

Зараз ви читаєте новину «Протидія булінгу - кого і за що штрафуватимуть». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі