
У грудні 2023 року аналітик американського аналітичного центру CNA Деккер Евелет виявив на супутникових знімках аеропорту Сунан у Пхеньяні модифікований радянський транспортний літак.
Над його крилами були встановлені пілони, ймовірно, для кріплення радара. За оцінками експерта, це свідчить про створення першої в Північній Кореї повітряної системи раннього попередження, пише Foreign Policy.
Цю здогадку підтвердив офіційний показ системи 27 березня, коли лідер КНДР Кім Чен Ин оглянув її публічно. Йдеться про літак, здатний виявляти ворожі літаки та крилаті ракети ще до того, як вони наблизяться до північнокорейського повітряного простору.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кім Чен Ин показав тренування своїх військових
Такі системи давно є стандартом для розвинених армій, адже дозволяють:
1. Раннє виявлення повітряних цілей - за рахунок висоти польоту повітряний радар не обмежений кривизною Землі, що особливо актуально для гірської місцевості КНДР.
2. Передача даних в реальному часі - наприклад, тактичним бомбардувальникам, які можуть оперативно реагувати на появу цілей.
Однак наразі у Північної Кореї лише один такий літак, і він не здатен забезпечити постійне патрулювання. Ймовірно, його використовуватимуть у кризових ситуаціях чи під час навчань США та Південної Кореї. Водночас досі не ясно, чи поява літака є результатом внутрішнього розвитку, чи, можливо, технічної допомоги з боку Росії — як це вже фіксувалося у військово-морській сфері.
Експерти вважають, що така повітряна платформа може допомогти КНДР подолати одну з найскладніших технологічних проблем - створення боєголовок для міжконтинентальних балістичних ракет (МБР), здатних витримати повторний вхід в атмосферу.
Попри десятки років розробок і суттєвий прогрес, Пхеньян досі не продемонстрував здатності до повноцінного повернення боєголовки з космосу. Через географічні обмеження КНДР вимушена тестувати ракети на коротких траєкторіях, які створюють екстремальні умови, непридатні для моделювання реальних бойових запусків. При цьому країна, ймовірно, не має засобів відстеження поведінки боєголовки під час входу в атмосферу, оскільки наземні радари втрачають зв'язок з ракетою нижче 140 км висоти.
Незважаючи на ці технічні обмеження, аналітики попереджають: північнокорейські МБР залишаються реальною загрозою. Навіть із неточними або ненадійними боєголовками, вони можуть бути застосовані, і саме це зменшує ефективність стримування, на яке спирається регіональна безпека.
Кім Чен Ін заявив, що участь його країни у російсько-українському конфлікті була правомірною і відповідала суверенним правам на захист братньої нації. Він підкреслив, що ця участь була справедливою і є виразом підтримки Росії.
Коментарі
1