Курс долара до середини квітня становитиме близько 12 грн/$. Такий середній прогноз отримала Gazeta.ua, опитавши економічних експертів.
Курс залежатиме від МВФ і ЄС
"При відсутності монетарної політики Нацбанку на курс долара в Україні більше впливатиме Міжнародний валютний фонд та Європейський Союз. Під впливом наданих ними коштів вище 12 гривень за долар курс не підскочить", - впевнений ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.
Водночас він вважає, що економічно обгрунтованим є курс 9,5 грн/$.
"Він стимулював би виробництво. Все, що вище - деструктивно впливає на економіку", - вважає експерт.
З його слів, курс 9 грн/$ допомагав стимулювати експорт, 10 грн/$ - негативно впливав би на стабільність фінансових ринків, особливо комерційних банків.
"А от курс на рівні 11 за долар негативно впливає і на імпорт, і на експорт", - пояснив Савченко.
Він пропонує два способи стабілізації валютного рику: осмислена політика, яка базується на економічній теорії, та позики до резервів Нацбанку і бюджету.
Гривня коливатиметься
Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко прогнозує коливання курсу в діапазоні 10-12 грн/$.
"Гривня то зростатиме, то падатиме. Люди ніяк не можуть прийти до тями після Майдану. Емоційно їх налякали. Вони налаштовані на те, що все погано, а гроші з банків треба забирати. Усі завзято скуповують долари. Попит щонайменше вдвічі перевищує пропозицію. Свою роль зіграла провокація. Хтось пустив чутки, що змінюватимуть гривню на старий зразок. Причому не всю, а з дисконтом в 30%. Не дивлячись на те, що це неправда, населення ще більше стало купувати долари. Навіть по 11 гривень. Проблема в тому, що Нацбанк зараз займається банками, а не курсом", - зауважив Охріменко.
Чинник спекулянтів
Курс гривні коливається під впливом спекуляцій, які здійснюють банки, вважає старший економіст Центру соціально-економічних досліджень "САSE-Україна" Володимир Дубровський.
"Або хтось вийшов на валютний ринок з якимись одноразовими закупками. Курс в 11 гривень протримається щонайбільше два тижня, потім впаде. Ситуацію стабілізують прямі іноземні інвестиції. Якщо запрацює зона вільної торгівлі з ЄС, гривня девальвувати не буде довгий час. А то навіть зросте. І ми, мабуть, турбуватимемось про те, як врятувати гривню від здорожчання", - зазначив експерт.
Коментарі
3