субота, 05 липня 2025 18:29

Інфляція досягла піку в травні, але в червні почала сповільнюватися - НБУ

Інфляція досягла піку в травні, але в червні почала сповільнюватися - НБУ
Інфляція досягла піку в травні, але в червні почала сповільнюватися - НБУ. Фото: depositphotos

У травні споживча інфляція в Україні зросла до найвищого рівня з початку року - 15,9% у річному вимірі, що перевищило прогноз Національного банку.

Про це йдеться у липневому "Макроекономічному та монетарному огляді" НБУ.

Аналітики пояснюють стрибок цін суттєвим подорожчанням сирих продуктів харчування, зокрема продукції тваринництва - молока, м'яса та яєць, а також окремих овочів і фруктів. Ці категорії постраждали через зростання виробничих витрат, зменшення поголів'я та несприятливі погодні умови.

Водночас базова інфляція сповільнилася до 12,3%. Нацбанк пов'язує це зі збереженням стабільного енергопостачання та впливом підвищеної облікової ставки, що зменшили фундаментальний інфляційний тиск.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Виробники підняли ціни на продукти на понад 20%

Адміністративна складова індексу споживчих цін (алкоголь, тютюн, послуги ЖКГ) зросла до 19,8% у річному вимірі - переважно через податкове коригування для підакцизної продукції та зростання виробничих витрат.

Втім, у червні, за оцінками НБУ, загальна інфляція почала знижуватись - зокрема через зменшення адміністративного впливу та ефект бази, адже торік у червні відбулося разове зростання тарифів на електроенергію, якого цього року не було.

Регулятор очікує подальшого уповільнення річної інфляції в другій половині 2025 року - за умови стабільного енергозабезпечення та відсутності нових шоків на продовольчому ринку. Попри незначне погіршення інфляційних очікувань бізнесу та населення, вони залишаються нижчими за реальний рівень зростання цін.

Міжнародний валютний фонд оновив свої оцінки щодо війни в Україні та перспектив розвитку української економіки. Згідно з базовим сценарієм, активна фаза російсько-української війни триватиме до кінця 2025 року.

У самому МВФ визнають, що програма підтримки України має обмежену гнучкість у разі нових потрясінь, зокрема, якщо бойові дії триватимуть довше чи посиляться. Водночас вона дає Україні можливість реалізувати ключові реформи для зміцнення економічної стійкості.

Зараз ви читаєте новину «Інфляція досягла піку в травні, але в червні почала сповільнюватися - НБУ». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути