Військовий збір в Україні залишатиметься чинним і після завершення війни, але після скасування воєнного стану його ставка автоматично знизиться до 1,5%.
Підвищена до 5% ставка вже дозволила зібрати понад 40 млрд грн для підтримки армії та державного бюджету. Про це розповів голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
За його словами, цей податок у 2024 році забезпечив понад 40 млрд грн надходжень до державної казни.
З грудня 2024 року ставка військового збору тимчасово підвищена до 5%. Ця зміна суттєво збільшила обсяги надходжень до бюджету: тільки за останній місяць року очікується близько 9 млрд гривень додаткових коштів. Для порівняння, за 11 місяців за ставки 1,5% бюджет отримав понад 40 млрд грн. Для різних категорій платників військовий збір встановлено на таких умовах:
- звичайні працівники: 5% від зарплати (наприклад, 1500 грніз зарплати у 30 тис.);
- ФОП III групи: 1% від обороту;
- ФОП I, II та IV груп: фіксований збір у 10% від мінімальної зарплати (800 грн);
- звільнені від збору доходи: пенсії, стипендії, виплати за військовими облігаціями.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зеленський підписав закон про підвищення податків
За словами Гетманцева, підвищена ставка військового збору є тимчасовим заходом. Після завершення воєнного стану вона автоматично повернеться до довоєнного рівня - 1,5%. Додаткові 3,5% буде скасовано без потреби ухвалення окремих рішень парламентом.
Зазначається, що попри це, військовий збір не планують скасовувати повністю, навіть після закінчення війни. Податок продовжить виконувати функцію стабільного джерела фінансування армії та підтримки обороноздатності країни.
Перший заступник голови комітету з питань фінансів, податкової та митної політики нардеп Ярослав Железняк висловив думку, що закон про підвищення військового збору почне працювати з 1 грудня.
Підписання законів про державний бюджет на 2025 рік та про підвищення податків - це останні зобов'язання України перед Міжнародним валютним фондом, які потрібно виконати до кінця року.
На сьогодні залишається два так званих попередніх заходи, які ми маємо виконати. Перший попередній захід - це вступ у силу закону про бюджет. Друге завдання, яке ми маємо виконати, - це вступ в силу закону про внесення змін до Податкового кодексу, який передбачає збільшення податків, зокрема військового збору, які забезпечуватимуть фінансування бюджету і спрямовуватимуться на сектор безпеки та оборони.
Коментарі