Ціни на газ в Європі зросли до максимуму з жовтня 2023-го - на 4,3% до €51 за мегават-годину.
Видання Bloomberg повідомляє, що газові сховища виснажуються найшвидшими темпами з 2021 року.
Після зупинки транзиту через Україну, у деяких європейських країн зросте попит на опалення. У Словаччині ртутний стовпчик може опуститися до -7℃ до середини січня.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна буде продавати електроенергію до Молдови - ЗМІ
"Зростає ризик того, що ЄС увійде в зиму з низьким рівнем газових сховищ, що зробить їх поповнення дорогим", - заявив головний аналітик Global Risk Management в Копенгагені Арне Ломанн Расмуссен.
Крім цього, через зупинку транзиту, Європа може поглибити свою залежність від зрідженого природного газу (ЗПГ). Для країн Центральної та Східної Європи, що не мають виходу до моря, вартість морського доставлення до Німеччини, Польщі чи Греції, подальшої регазифікації та транзиту робить ЗПГ дорогим варіантом.
Словаччина підрахувала, що імпорт газу із Заходу призведе до додаткових витрат у розмірі €177 млн ($183 млн).
1 січня 2025 року о 07:00 годині Україна припинила транзит російського газу. Відновлення транзиту буде можливе на запит Європейської комісії, якщо це буде не російський газ. Україна при цьому змушена продовжувати транзит російської нафти відповідно до європейської енергетичної хартії.
Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна не має наміру продовжувати транзит російського газу. Натомість прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо пригрозив перестати постачати електроенергію Україні, якщо Київ зупинить транспортування російського газу до Центральної Європи.
Коментарі