- Щоб людина почувалася громадянином, їй має бути насамперед комфортно у своєму середовищі. Якщо територія не стане зручнішою для життя, у нас не буде сильної нації. Люди виїжджатимуть за кордон, - говорить в інтерв'ю журналу "Країна" Олексій ПАНИЧ, філософ, культуролог, перекладач. - Робити комфортнішим спільний простір може насамперед місцева влада. Вона краще знає, яку дорогу треба ремонтувати і де відкривати амбулаторію.
Щоб люди ставали патріотами своєї держави, повинні мати достатньо свобод. У кожного окремо і в усякої територіальної громади. Я нещодавно читав статтю, що стратегією розвитку освіти має бути посилення людського капіталу, і одразу подумав: невже в Україні не вистачає висококваліфікованих фахівців? Але останні десятиліття ми були донорами світових інтелектуальних процесів, експортували мізки за кордон. Дисбаланс не в тому, що в Україні низький людський капітал, а в тому, що наш людський капітал вище за наш соціальний капітал. Тобто, немає умов, щоб ці люди ефективно об'єднувалися і створювали колективи, в яких зможуть працювати. Інвестиції в посилення місцевого самоврядування є вкладом у соціальний капітал. Так міцнішає нація. Це самоврядування в науці, освіті, культурі, в малому і середньому бізнесі. Наскільки держава це підтримуватиме, настільки лібералізація поєднуватиметься з патріотизмом.
На патріотизмі без лібералізму можна побудувати лише авторитаризм. А лібералізм без патріотизму - кінець незалежності. Поки що політики з двох таборів бояться, що простягнуть руку іншому виборцю й втратять свого. Та злука лібералів і патріотів відбудеться.
![](https://static.gazeta.ua/img2/cache/gallery/990/990407_1_w_590.jpg?v=0)
ТАКОЖ У НОМЕРІ:
Лариса ВОЛОШИНА, публіцистка
Коли читач розслабиться, повертає його до реальності
Богдана РОМАНЦОВА, літературознавиця
"Політика росіян має на меті деморалізувати націю. Мене хотять перетворити в новітнього яничара"
Генерала Юрія Тютюнника чекісти виманили з-за кордону. Рубрика "Історія"
Кравчукові сказав:"Став негайно на голосування, бо я тебе задушу!"
Дмитро ПАВЛИЧКО, поет, політик
"Бог дав людям мову, щоб вони могли домовлятись"
Тетяна ПИЛИПЕЦЬ, бібліотекарка, літературна агентка
"Одні з перших пологів були найважчі - тривали 18 годин"
Юлія САГАНЬ, перинатальна фотографиня
Опинився сам в океані, коли тікав із Радянського Союзу
Ірина БАТУРЕВИЧ, оглядачка книжкових ринків, медіаменеджерка, розповідає про 9 улюблених книжок
Мета Луческу в "Динамо" - 1-2 чемпіонства, 1/8 фіналу Ліги чемпіонів, чвертьфінал Ліги Європи
Леон ВУРГАФТ, журналіст сайту ua-football.com.
Подробиці читайте у "Країні" №40 (543) від 15 жовтня 2020 року. Друковану версію можете придбати в точках продажу преси або передплатити (передплатний індекс - 37278). Ваші враження про журнал надсилайте на адресу: [email protected] або пишіть на сторінці журналу в соціальних мережах http://www.facebook.com/kraina.journal.
Коментарі