![Минулого року мільярдер Юрій Косюк закінчив будівництво свого маєтку поблизу парку Феофанія під Києвом. В Україні його прозвали копією Версальского палацу — резиденції французьких королів. За оцінкою американського журналу ”Форбс”, бізнесмен володіє активами на півтора мільярда доларів](https://static.gazeta.ua/img2/cache/gallery/832/832797_1_w_300.jpg?v=0)
— Це злочинна домовленість між владою і великим бізнесом, яка має всі ознаки прямої корупції, — каже економіст Андрій Новак, 45 років.
Агроіндустріальний холдинг "Миронівський хлібопродукт" виплатить акціонерам майже $80 млн — 2 млрд грн проміжних дивідендів за 2018 рік. Розподіл коштів повинен відбутися до 26 квітня. Власник холдингу Юрій Косюк має 66% акцій, тож його частка в дивідендах становить $53 млн — 1,4 млрд грн. У 2016–2017 роках компанія принесла господарям таку ж суму прибутку.
Торік держава почала виплачувати дотації на сільське господарство. Їх виділяють пропорційно до розміру сплаченого до бюджету податку на додану вартість. 2017-го "Миронівський хлібопродукт" отримав 1,4 млрд грн. Це більш як половина всієї суми, що держава спрямувала на підтримку аграрного сектора.
За січень-вересень 2017 року холдинг Юрія Косюка мав 7 млрд грн чистого прибутку. Того ж року до бюджету переказав 4,2 млрд грн податків. Однак держава повернула компанії за рік 4,7 млрд грн. Крім дотації, холдинг одержав 3,3 млрд грн відшкодування податку на додану вартість — на експорт.
2014-го Юрій Косюк працював заступником голови Адміністрації президента Порошенка і був його радником.
Компанія "Миронівський хлібопродукт" є найбільшим виробником курятини в Україні. Продає її під брендом "Наша ряба". Об'єднує 19 підприємств, що спеціалізуються на виробництві курятини, інкубаційних яєць, кормів, вирощуванні великої рогатої худоби та випуску готової продукції. Товар експортує в понад 70 країн.
— 2 мільярди гривень, які виділяють нібито на дотації для аграрного сектора, розподіляють максимально несправедливо. Майже всі кошти отримували компанії "Миронівський хлібопродукт" — 51 відсоток і "Комплекс Агромарс" (продукція відома під маркою "Гаврилівські курчата". — ГПУ) — 15 процентів, — говорить Андрій Новак.
— Для всіх інших агрогосподарств країни залишилося 300 мільйонів гривень. Дотування аграрного сектора виглядає як перекачування коштів із державного бюджету до крупних компаній. Звичайно, це не може відбуватися без закулісного погодження. У нашій країні досі особисті зв'язки й вигода переважають об'єктивні державні інтереси.
Юрій Косюк є бізнес-партнером президента Петра Порошенка. Не дивно, що державні кошти розподіляють на його користь. А ті, хто отримує великі суми, діляться з тими, хто приймає рішення. Тобто з найвищим керівництвом країни. Саме для цього й вигадали цю статтю держбюджету.
Власники малого та середнього бізнесу почуваються обділеними. Вони потребують допомоги від держави значно більше, ніж агрохолдинги. А отримують крихти.
Треба обмежити максимальну суму дотації для однієї компанії. Цього року так начебто зробили. Однак внесли поправку, через яку майже нічого не змінилося, — зауважує Новак.
Компанія не може отримати дотацію більш як 150 млн грн, згідно з обмеженням. Проте в програму додали нові форми державної підтримки. Вони дозволять "Миронівському хлібопродукту" знову одержати левову частку державних коштів. Зокрема, виробникам курятини 2018-го виділять до 350 грн на кожну курку як компенсацію за будівництво та реконструкцію птахофабрик. Ідеться про повернення 25% таких витрат.
Коментарі