
Нинішній стан доріг пов'язаний із тим, що 98% усіх ремонтних робіт — це латання ям, а не капітальне будівництво, вважає експерт з оцінки консалтингової компанії "Інвест-експерт" Віктор Медвідь, 29 років.
— Термін служби так званого ямкового ремонту — від трьох до шести місяців. Відповідно, якщо дороги підлатали торік, то цієї весни буде повний бедлам, — пояснює Медвідь. — За даними Держкомстату, 2012-го зношеними були 80 процентів українських доріг. Щороку таких більшає на 10 відсотків, а будують нових тільки 5 відсотків. Якщо так далі, за чотири роки повністю зношеними будуть 100 процентів українських шляхів.
Вихід тільки в капітальному будівництві. Тоді дороги вистачає не на три-шість місяців, а на 10-20 років.
Що заважає робити капітальні ремонти?
— Корупція в будівництві. Кошториси завищують у рази, щоби чиновники мали змогу отримати "відкат". Також неефективно організоване будівництво, через що його собівартість може зростати втричі. Наприклад, коли з одного району везуть асфальт, з іншого — щебінь, техніку беруть у сусідній області. З нормативів, розроблених Кабміном, будівництво 1 кілометра дороги на чотири смуги обходиться у 5,5 мільйона гривень. А в нас на кілометр — 10-15 мільйонів. Будуємо одне покриття, а платимо як за три.
Чому все капітально не відремонтують за раз?
— На ямковий ремонт можна списати будь-яку суму. Перевірити — нереально.
На яких рівнях крадуть?
— Скажімо, місцева влада може робити серйозний ремонт тільки по державній програмі. Місцеві чиновники, як тільки отримують гроші з Києва, мають віддати відкат нагору. Та ще й самим на місці треба вкрасти. Тому проектну документацію готують із завищеними сумами. З однієї гривні, яка інвестується в дорогу, реально в будівництво йде 20 копійок.
Ми проводили експеримент — самі купили щебінь, асфальт і все необхідне для аварійного ремонту шляху. Коштувало це 70 гривень за "квадрат". А за кошторисами чиновників — 2764 гривні.
Гроші почали масово красти за часів незалежності?
— Ні, ще за Союзу. Змінилися тільки апетити. Раніше відкати становили 10-20 відсотків вартості доріг. Сьогодні — 80-90. Ми рахували гроші, виділені на будівництво трас до Євро-2012. Вийшло, що на ремонти списали суму, за яку можна було збудувати дуже якісну дорогу на шість смуг із Донецька до Львова.
Як вирішити проблему фінансування?
— Потрібно 500 мільярдів гривень, щоб зробити дороги ідеальними. Акцизний збір на пальне може принести близько 2 мільярдів на рік. Пасажирські перевезення — лише до мільярда. Цього не вистачить. Ми пропонуємо ввести оплату 5-10 копійок за кілограм вантажу, перевезеного автотранспортними компаніями. Тоді за рік до бюджету надходитиме 125 мільярдів гривень.
Міст обійшовся у 22 рази дешевше
Підприємці райцентру Шар'я Костромської області Росії скинулися грошима та будматеріалами й звели міст через річку Шар'ївка. Капітальна переправа обійшлася у 550 тис. руб., 148 тис. грн.
Натомість за кошторисом влади на будівництво мосту мали витратити 14 млн руб. — 3,8 млн грн. Тобто, у 22 рази дорожче.
— Приходили жители посёлка, говорили: ребята, я могу помочь вот этим, по 500 рублей, по 1000. Мы были рады любому вливанию, потому что это не в личный карман шло, это шло на материалы и ремонт, — каже місцевий коваль Сергій Захаров. Він організував збір коштів на будівництво.
Новий міст може витримати транспорт вагою до 12 т. Старий зруйнувався минулого літа. Частина жителів Шар'ї були відрізані від центру міста.
Коментарі
2Татарва янучарська
Всю нынешнюю украинскую власть,нужно красиво ставить к стеночке и аккуратно пускать в тираж...
Ринат, всьо муйня! Мурку давай!!!!
Доктор медицинских наук, профессор, академик Российской академии естественных наук Игорь Гундаров:
С вероятностью 99% у ЦЫЛИ КАЧАНОВСКОЙ можно заподозрить лепру (проказу) – опасное инфекционное заболевание, да еще в наиболее заразной бугорковой форме.
Поэтому лечить ее НАДО только в специализированном учреждении, которое называется "лепрозорий".
Уверен, что ЦЫЛЯ КАЧАНОВСКАЯ заразилась от ПРЫЩАВОГО !
Инкубационный период у неё – 7-15 лет.
Первый симптом – сильнейшие боли в позвоночнике. Данный факт зафиксирован документально. Такое бывает при лепрозном неврите.
Второй симптом – синяки и гематомы по всему телу.
Третий симптом, это деформация лица до неузнаваемости.
ЦЫЛЯ КАЧАНОВСКАЯ ЗАРАЗНА И МОЖЕТ появится много новых больных.
ммммммм-значит,Межигорье....
цепные псы партии регионов,усиленно стучащие по клавиатуре за миску вчерашней похлебки,никак не можете успокоиться,а в писании сказано; большой грех желать зла другому,это зло вернется вам и вашим близким,если близкие у таких морально убогих тварей есть.
цепные псы майДаунов,усиленно стучащие по клавиатуре за миску вчерашней похлебки,никак не можете успокоиться,а в писании сказано; большой грех желать зла другому,это зло вернется вам и вашим близким,если близкие у таких морально убогих тварей есть.
кАзляра расейская,я вижу при дАнецкой братве,у тебя жизнь наладилась...
А что означает ММММ ? Это типа *удак ? Или у вождя мычать научился ?
Что вы ,что вы. У нас все по понятиям. Ну иногда по беспределу.
Эту мразь и многих других с их команды не судить нада будет за этот безпредел а просто вешать
Не спасут его псы в погонах,
Ни бабло, ни суды, ни банда,
Его место в зверином загоне,
И еда ему будет баланда.
кажется общество стало с ног на голову,несколько сотен отморозков дорвались к власти и устроили беспредел для украинского народу, а люди думают может нажрутся, нет.-это новая уголовнобеспредельная каста никогда не нажрется и все критерии и нормы они не признают.Дай Боже здоровля и розуму украинцям
Брюссель – Суд над Юлією Тимошенко – дотримання закону чи порушення прав людини? Свої відповіді на це запитання у середу в Європарламенті давали два юристи: один – заступник Генерального прокурора України Ренат Кузьмін, інший – колишній прокурор та шеф данської поліції, а нині – експерт Данського Гельсінського комітету з прав людини Мікаель Лінґбо. "У нас, в Україні, немає жодних репресій на політичному ґрунті", – заявляв перший. "Всі судові справи над колишніми політиками України – селективні й є порушенням засадничих прав людини", – переконував інший.
Виступ заступника Генерального прокурора України Рената Кузьміна був густо пересипаний даними із судових досьє Юлії Тимошенко, Юрія Луценка, Євгена Корнійчука та інших. Переконуючи саме у
Это кузька будешь соседу по камере рассказывать.
"Ми готові карати чиновників, які допускають ці порушення", - заявив перший заступник Генпрокурора.
А кто будет карать "заступника Генпрокурора", если он допускает "порушення"?