— На фронті побільшало провокацій. Я не хочу пов'язувати це з закриттям каналів Медведчука. Але це відбувається в один час, — каже президент 42-річний Володимир Зеленський 9 березня.
Перед тим ДНР дозволила бандформуванням відкривати вогонь на випередження по позиціях українських військових. Тобто атакувати першими. Окупанти звинувачують Україну в порушенні мирних угод.
16 українських військових загинули з початку року. З початку перемир'я 27 липня торік до кінця 2020-го втратили чотирьох бійців.
— Готується "нормандська зустріч" (між керівниками України, Франції, Німеччини й Росії. — ГПУ). Але я сказав західним партнерам: якщо не буде цих переговорів, я зустрінуся з кожним із лідерів "нормандської четвірки". Відтерміновувати постійно не вийде, — каже Зеленський.
— На столі лежить конкретний план мирного врегулювання, запропонований Німеччиною і Францією. Допрацьований Україною, — заявив голова Офісу президента 49-річний Андрій Єрмак. — Учасники "нормандського формату" чекають на реакцію Москви. Вона повинна чітко сказати, чи готова йти шляхом встановлення миру на Донбасі.
— Росіяни погодилися на перемир'я як на тимчасовий тактичний крок, — каже політолог Михайло Басараб, 43 роки. — Дали час нашому президентові, щоби втілив капітулянтські вимоги. Але він не може цього зробити. Не має контролю над парламентом. Навіть над своєю фракцією. До того ж є спротив суспільства. Путін почав силою примушувати до поступок.
Санкції проти Віктора Медведчука і його каналів — фактично російських — могли стати фактором загострення. Наступний чинник — обрання нового президента США Джо Байдена. Росіяни піднімають ставки, щоб покращити позицію в переговорах зі Штатами про Україну. Вашингтон може ввійти в "нормандський процес" або започаткувати паралельний майданчик. Можливе об'єднання питань Донбасу і Криму в одному пакеті. Зараз повернення півострова Україні майже не обговорюють. Дипломатичним шляхом змусити Кремль піти з Донбасу можемо лише спільно з західними партнерами. Насамперед зі США. Треба домогтися шокових санкцій.
У Мінську можна врегулювати конфлікт тільки, як цього хоче Москва. "Нормандський формат" не дає результатів. Добігає кінця ера Ангели Меркель у Німеччині. Берлін може стати чутливішим до інтересів Москви. У Франції теж намітилося покращення відносин із РФ. Змінити все може поява в переговорах США. Потрібна політична воля Байдена.
Масштабного наступу РФ не буде. Це матиме для неї важкі економічні наслідки. Кремль працюватиме на виснаження України. Вестиме далі окопну війну з роботою снайперів і періодичними обстрілами. Можливі великі, але локальні бої. Може провокувати з Білорусі. У критично важливих для українського експорту Чорному й Азовському морях створюватиме проблеми для судноплавства. Працюватиме через агентуру в Україні. Спробують купити нові телеканали. В місцевих радах півдня і сходу багато проросійських керівників. Можуть діяти через них.
Коментарі