Жителі сіл Зорівка, Чернещина, Кривоносівка, Лукашівка, Хрущівка, Крупське та Синьооківка Золотоніського району відмовляються здавати молоко заготівельникам. Їх не влаштовують ціни — трохи більше, ніж 1 грн за літр. Якщо підприємці не підвищать ціни, здавачі обіцяють перекрити дороги й не пустити молоковози до сіл.
— Літра води в магазині — три гривні, а вони в нас молоко по гривні беруть. Мені щоб хлібину купить, треба три літри молока здати. Краще я його свиням даватиму чи виливатиму, а по такій ціні не здам, — обурюється 52-річна Віра Яременко з Крупського.
За останні два роки череда в селі зменшилася зі 115 до 30 корів. Люди здають тварин на м"ясокомбінати, бо тримати їх не вигідно.
— У нас кругом степ, все оборано. Ні трави вкосити, ні випасати худобу. Усе вирощуємо або купуємо. Я за відро молока якраз відро дерті куплю, це корові на день. А город виорать, а посівний матеріал купить? Собі у збиток працюємо, — додає жінка. — У мене раніше було чотири корови, а зараз одна, та й та скоро хвостом махне.
— Це сльози наші, а не молоко. Попробуй ту корову держать. Зранку вставай доїти. Узимку, може, коли хочеться й раніше в хату зайти, а мусиш чекати дев"ятої вечора, щоб її подоїти. Або виходиш із теплої хати, вдіваєш те все брудне і йдеш доїти. А прогодувати попробуй, — каже її односельчанка Ганна Соколенко, 55 років.
У Крупському та сусідніх селах молоко купують заготівельники із Золотоноші, Чорнобаю, Ірклієва, Городища. Узимку молоко приймали по 1,4–1,5 грн. Проте з березня ціна впала до 1,1 грн. Селяни обурювалися, але здавали. Коли ж пішли чутки, що ціна незабаром опуститься до гривні або й нижче, збунтувалися.
Наприкінці квітня два дні не здавали заготівельникам молоко. Молоковози їздили по селах, сигналили, проте молока ніхто не виніс. Поїхали порожні.
— Після цього нам за 10 днів заплатили за молоко по гривні сорок за літру, — розповідає Лукашівський сільський голова 45-річний Ілля Дробот. — Потім повернулися до старої ціни, а деякі заготівельники за травень ще взагалі не розрахувалися. У багатьох селах нині немає роботи і люди виживають за рахунок молока. Тому бажання монополістів отримати якнайбільшу вигоду нас не влаштовує.
— Весна для селян — чи не найважчий період. Бо нового врожаю ще немає, а осінніх запасів — уже немає. А от переробники на це не реагують — знижують ціну. Хоча в магазинах молокопродукти в ціні не втрачають, — додає сільський голова Зорівки Юрій Гунько, 39 років.
Селяни підозрюють, що заготівельники змовилися. Адже в сусідньому Чорнобаївському районі молоко приймають дорожче — по 1,2 грн.
— Це Золотоніський маслосирзавод ціни диктує, бо це їхня територія. Мені жіночка казала, яка приймає молоко для "Імперіал-Плюс" із Чорнобаю, що вони б платили й більше, та Золотоноша не дозволяє, бо це їхня територія, — скаржиться Віра Яременко.
Страйкарі пропонують селянам з інших сіл приєднатися до них.
— Ми закуповуємо молоко по тій ціні, яка дозволяє нам покрити затрати на виробництво, — пояснює директор відділу сировини Золотоніського маслоробного комбінату Віктор Іванов. — Якщо когось не влаштовує ціна, нехай не здає молоко. Ми за добу переробляємо 380 тонн молока і тільки 18 з них закуповуємо у людей в Золотоніському районі. Чомусь люди у нас вважають, що ми працюємо, щоб дати їм прибуток. Насправді ж це люди тримають корів, щоб ми працювали.
Коментарі