"Син часто хворіє, бо в кімнаті сиро й холодно, на стінах цвіль. Відколи обрізали тепло, мусимо обігріватися електрикою. Витрачаємо купу грошей. Нас мали забезпечити житлом, перш ніж продавати гуртожиток. Зараз створюють такі умови життя, щоб самі вибралися", — розповідає 37-річна Лариса Стеценко з гуртожитку заводу "Темп" на вул. Горького, 4 у Черкасах.
Кілька років тому гуртожиток продали, не попередивши мешканців. Документи підробили так, ніби будівля у статутному фонді підприємства. Заявили, що в ньому ніхто не живе. Новим власником стала організація "Прайм-буд". Вона запропонувала людям вкласти у реконструкцію житла по $15 тис. Ті відмовилися. Після цього у приміщенні вирізали опалення й частину водопостачання. Відтоді триває судова тяганина.
— Тиждень тому Вищий господарський суд Києва прийняв рішення не на нашу користь. Прокурор неправильно подав заяву. Написав, що гуртожиток входить до статутного фонду "Темпа" і в ньому ніхто не живе. Свідоцтва на право власності у підприємства немає. На суді представник Генпрокуратури сказала, що не встигла ознайомитися зі справою, залишила її на розгляд судді. Він нашу скаргу не задовольнив. Після суду ми пішли в Секретаріат президента. Там сказали: будьте обережні, бо після такого рішення вас можуть просто викинути з гуртожитку. Допомагати нам не погоджується жоден адвокат міста. Ми тепер боїмося, що прийдемо додому, а наше майно кудись вивезуть.
Мешканці зверталися за допомогою до губернатора Сергія Тулуба. Він наказав створити комісію і знайти вихід із цієї ситуації. Комісія була в гуртожитку, на цьому все й закінчилося.
В Умані погрожують відключити тепло жителям гуртожитку на вул. Піонтковського, 10 через борг 61 тис. грн.
Будинок належав підприємству "Уманьпромжитлобуд". Потім його продали місцевому бізнесмену. Комунальні платежі продовжують сплачувати через підприємство.
— Ми вчасно за все сплачуємо. Проте підприємство використовує наші гроші на власні потреби. Розрахунки за компослуги проводить в останню чергу, іноді на них взагалі не вистачає грошей. Тому накопичуються борги. У нас є пусті кімнати, де ніхто не живе вже по 10 років, але плата за послуги їм нараховується, — розповідає 48-річна Валентина Мельник з гуртожитку. — Півтора місяця на двох поверхах не було світла. На першому проводку поміняли, коли офіси робили, а там стара залишилася — вона і перегоріла. П'ять років тому забрали у нас щотчики на світло, сказали на перевірку. Так і не повернули. Зараз на весь будинок один щотчик. Платимо за світло по 60—70 гривень. Офіси підключені до нашого щотчика теж. Платимо разом. За воду так само. А води буває ж і немає — відключають за несплату. Кухня одна на всіх. Ванни немає. Їсти варимо на плитках або балони з газом купуємо. Квартплата 2 гривні 50 копійок у місяць — найвища в місті.
У гуртожитку мешкають близько 70 осіб. Приватизувати житло людям не дозволяють.
— Якби була можливість, всі переїхали б, — говорить житель Петро Гайдай, 59 років. — У нас тут у туалеті і ванні немає тепла вже бозна-скільки років. Зимою мінусова температура. Сходити у туалет не можна. Про ванну й казати немає чого. Світло пропадає постійно. Ми самі розетки поробили, а нас ще винними роблять, що немає світла. Підвал каналізація затопила, у под'єзді дихнути не можна.
— Будинку 50 років, — говорить 40-річний Олександр Мельник, директор товариства "Уманьпромжитлобуд-2". — Мешканці заборгували близько 30 тисяч гривень квартплати. Кожен рік підприємство доплачує зі своєї кишені 10–15 тисяч гривень для того, щоб утримувати гуртожиток хоча б в такому стані, як він є.
104
СТІЛЬКИ гуртожитків є в області. У Черкасах — 47, з них 18 — у приватній власності. У районах 57 гуртожитків, серед них 31 — у державній або комунальній власності. 2009 року Кабмін дозволив приватизувати кімнати в гуртожитках комунальної власності. П'ять років проживання в гуртожитку дає право претендувати на частку майна під час приватизації. За законом, не мають права приватизувати студентські гуртожитки та які використовують для проживання тимчасових працівників.
Коментарі