пʼятниця, 01 червня 2018 16:56

Як не потрапити на шахраїв, купуючи електромобіль

Як не потрапити на шахраїв, купуючи електромобіль
Новий Nissan Leaf коштує від $28,5 тис. Фото: Автоцентр

За 4 місяці нового року в Україні зареєстрували більше 1 тис. електромобілів. Цей показник в півтора рази вищий, ніж за аналогічний період торік. Разом із попитом на екологічно чисті авто, які у переважній більшості, завозять зі США, вже виникло чимало шахрайських схем.

Які схеми існують

1. Компанії пропонують старі авто за ціною нижче ринкової

Компанії розміщують в інтернеті оголошення, у яких пропонують пригнати з-за кордону дешеві електромобілі. Називають вартість у $ 8-10 тис.

"Людина, яка зацікавилась машиною, телефонує у компанію. Там їй кажуть, що автомобілів за такою ціною немає в наявності. Пропонують придбати іншу машину — дорожчу. Зазвичай вона вартує на 3-5 тисяч доларів більше", - каже Gazeta.ua один із засновників компанії Electrocars club Володимир Романцов.

2. Компанії пропонують автомобілі під замовлення

На сайті компаній є перелік електромобілів, які можна замовити. Машини "виловлюють" на американських аукціонах. Щоб замовити, клієнт повинен внести завдаток.

"Це близько 10-12 тисяч доларів. За стільки обіцяють викупити електрокар на аукціоні й через 3-4 місяці транспортувати в Україну. Але за такий термін викупити машину на аукціоні і довезти її неможливо. У кращому випадку клієнт отримує авто за півроку-рік. У гіршому — втрачає гроші", - пояснює Володимир Романцов.

Залишок суми покупець додає після отримання електромобіля. Іноді сума перевищує обіцяну. Адже клієнт мусить заплатити за доставку машини, оплатити контейнер, у якому в порт вона прийде, сплатити портовий збір чи послуги автодилера.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кількість електрокарів зросте в 40 разів

3. Компанії видають старий електромобіль за новий

Фірми ввозять із-за кордону старі розбиті або втоплені електричні машини. Ремонтують їх і продають, як нові.

"За нібито нове авто просять близько 10 тисяч доларів. Люди ведуться, бо дешево. Але дуже швидко така машина потрапляє в ремонт. Лише на діагностиці клієнт дізнається, що придбав пошкоджений аелектромобіль. Ремонт може обійтися у кілька тисяч доларів", - каже Володимир Романцов.

Хто займається шахрайством

Жадібні до наживи компанії влаштовують шахрайські схеми. Обіцяють усе зробити в рамках чинного законодавства і за невеликі гроші.

"Восени 2016-го року уклала договір з ТОВ "Електромобілі" про купівлю вживаного Nissan Leaf . Протягом трьох місяців компанія підприємця Олександра Туза мала викупити на американському аукціоні це вживане авто. Внесла 11 тисяч доларів завдатку за нього. Стільки коштувала машина на аукціоні. Ще 6 тисяч доларів мала б віддати, коли її ввезуть а Україну", - розповідає Gazeta.ua Богдана Бабич із Києва.

Жінка безрезультатно чекала електромобіль півроку. Протягом ще 4 місяців намагалася повернути свої гроші. Коли її інформаційна кампанія набрала розголосу — отримала назад власні кошти.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Український ринок можуть покинути американська і японська марки" - експерт

"Олександр Туз — одним з перших у нашій країні почав пропагувати електромобілі. Першим завжди важко зробити великий об'єм продажів, щоб мати заробіток. В Україні ринок електромобілів маленький. Усі намагаються втримати клієнта. У погоні за клієнтом Туз обіцяє "солодкі умови", але не завжди їх вдається виконати. Також багато покупців мали проблеми із компаніями Electro Ukraine і Аutoenterprise. Вони також не виконали те, що обіцяли своїм клієнтам", - розповідає Володимир Романцов

Як не потрапити у шахрайську схему

1. Електромобілі за кордоном варто купувати через перевірені компанії

"Обирати краще за порадами знайомих чи позитивними відгуками на форумах. Добре, якщо компанії мають офіційні представництва автодилера", - розповідає Gazeta.ua адвокат Віктор Тарасюк.

2. На етапі укладання договору з компанією слід звернутися до адвоката

"Фахівець має перевірити угоду з точки зору дотримання інтересів клієнта. Він проаналізує сильні та слабкі сторони, оцінить ризики стосовно укладання договору. Слід також прописати максимальні санкції щодо компанії, якщо вона не виконає своїх договірних зобов'язань. За необхідності застереже клієнта від підписання документу", - пояснює фахівець.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Експерт пояснив, чому електромобілі подорожчають

3. Якщо компанія не виконує договірних зобов'язань, слід писати претензію

"Лист слід писати разом з адвокатом. У ньому слід чітко зафіксувати, які договірні зобов'язання не виконують. Від компанії слід вимагати офіційної письмової відповіді. За її результатами вирішувати, як діяти: чекати, йти в поліцію щодо шахрайства чи подавати позов до суду", - каже Віктор Тарасюк.

З січня цього року скасували ПДВ і акциз на електромобілі. Авто коштують на 20% дешевше. Міністерство інфраструктури подало законопроекти, в яких ПДВ на електромобілі не скасований з 2019 року

Зараз ви читаєте новину «Як не потрапити на шахраїв, купуючи електромобіль». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі