Основні порушення українських прикордонників на виїзді з Криму зібрали громадський проект "Без кордонів" і Гельсінська спілка з прав людини. Це — ретельні обшуки, вимагання хабарів, документів, що мають підтвердити мету поїздки, знищення російських паспортів, виданих на півострові. Також знімають з потяга та відправляють назад.
— В Крыму без российского паспорта выжить тяжело: на работу не устроишься, медицинскую помощь не получишь, ребенка учить не сможешь. Это уже реальность, в которой мы находимся. Некоторые люди не по своей воле. Украина должна их поддержать, а не издеваться, — розповідає Валентина Потапова з півострова. Раз на три місяці їздить на материк побачити брата. Він відбуває покарання в тюрмі. — Під час передостанньої поїздки прикордонники без дозволу рилися в сумці, відкривали гаманець. А мали б попросити викласти речі й гроші, після того робити перевірку. Зізнаються, що шукають російський паспорт.
— Сусідку по купе попросили пройти в кімнату провідника. Звідти вийшла з порваним надвоє російським паспортом, — говорить 25-річний Ілля Ільїн з міста Джанкой.
— Жителі Криму, які вважають себе українцями, після принижень на кордоні думають: "А може, й краще, що Крим уже не український", — каже Сергій Заєць, адвокат з Української Гельсінської спілки. — Такий потерпілий навіть поскаржитися до суду не може. Бо не отримає виклик, адже "Укрпошта" на півострові не працює.
— Проблема також з підлітками, які хочуть бути громадянами України. Без російського паспорта він із Криму не виїде, а з ним на материк не пустять, — розповідає Максим Буткевич з проекту "Без кордонів".
Про корупцію в Держприкордонслужбі на кордоні знають, розповідають там, винних карають. Про конкретні випадки просять повідомляти на гарячу лінію. Попереджають, з листопада кримчан за російськими паспортами не впускатимуть. Лише за українськими або закордонними, що видали в Україні. Також завертатимуть машини, які потрапили на півострів через Керченську протоку.
Коментарі