четвер, 17 квітня 2025 19:27

Квиток, літак – додому. Дональд Трамп тисне на іммігрантів

Автор: gettyimages.com
  Іммігранти у США стають заручниками політичної боротьби республіканців
Іммігранти у США стають заручниками політичної боротьби республіканців
Господар Білого дому пропонує іммігрантам добровільно покинути США і обіцяє за це прихильність. Та насправді все виходить інакше.

Президент США в інтерв'ю прореспубліканському телеканалу Fox news розповів про нову програму для мігрантів.

"Ми дамо їм трохи грошей і квиток на літак, а потім почнемо з ними працювати, - пояснив Дональд Трамп. - Якщо вони вестимуть себе добре, повернуться якомога швидше, якщо ми захочемо їх повернути".

Він дав зрозуміти, що згода на добровільну депортацію буде перевагою при спробі легального повернення до США.

Програма самодепортації частково вже діє: Держдеп закликає мігрантів повідомляти владу про наміри повернутися до своїх країн проживання через додаток CBP Home, і такий крок нібито буде сприяти при в'їзді особи до США.

А нині у США у всіх на устах справа лише одного мігранта - Кілмара Абрего Гарсії. Тому всі заяви Білого дому по депортації сприймаються у контексті його історії.

Ефект Гарсії

Абрего Гарсія – мігрант із Сальвадору. Його підозрюють у причетності до нью-йоркського відділення потужної та впливової латиноамериканської транснаціональної банди "MS-13". Зараз це угрупування визнане терористичною організацією.

Гарсія з 2011 року, відколи нелегально перетнув кордон США, жив у штаті Меріленд, мав дружину-американку і трьох дітей. У 2019 році суд ухвалив рішення про особливий міграційний статус Гарсії, котрий захищає його від примусової депортації. Іншими словами, нелегал отримав легальний статус.

Автор: eastnews.ua
  Абрего Гарсія - батько трьох дітей, якого депортували зі США у Сальвадор. Американський суд підтвердив його право повернутися до родини, та уряд не виконує вимогу
Абрего Гарсія - батько трьох дітей, якого депортували зі США у Сальвадор. Американський суд підтвердив його право повернутися до родини, та уряд не виконує вимогу

У березні 2025 року Кілмара Абрего Гарсію, попри заборону суду, примусово депортували через підозру у зв'язках з "MS-13". Опинившись у Сальвадорі, він потрапив до в'язниці. Президент країни Наїб Букеле під час візиту до Вашингтона заявив, що не відпустить Гарсію до США

Робота Трампа

Дружина депортованого стверджує, що він ніколи не перебував у жодних бандах. Адвокат Гарсії каже, що докази проти нього складаються лише з татуювання та шраму на голові. На бік мігранта став Верховний суд США, котрий зобов'язав владу США повернути Абрего Гарсію.
у Білому домі відмовилися виконувати постанову Верховного суду

Але у Білому домі відмовилися виконувати постанову Верховного суду. Натомість Дональд Трамп у своїй соцмережі Truth Social жорстко розкритикував Джо Байдена за те, що він нібито "дозволив мільйонам і мільйонам злочинців, багато хто з яких - убивці, наркоторговці і люди, що звільнилися з тюрем і психіатричних лікарень зі всього світу, в'їхати до нашої країни через її …відкриті кордони".

"Вибачте, та моя робота - прибрати звідси цих убивць і головорізів", - додав Трамп, мовляв, саме для того його обрали.

Знову вибори?

Фраза дуже нагадує риторику чинного президента США на виборах. Якщо додати перший публічний виступ експрезидента Джо Байдена після залишення посади, нова сутичка "Дональд - Джо" напрошується сама собою.

Джо Байден розкритикував атаку трампістів на соціальні програми і заявив, що чинний президент "руйнує все". Особливо він підкреслив атаку на систему соцзабезпечення, видатки на котру Білий дім справді хоче скоротити. Експрезидент не уточнював, що усім мігрантам у США анулювали номери полісів соціального страхування та аудиторія зрозуміла, що він мав на увазі і це.

Байдену відповів у соцмережі Х Девід Венс: Дональд Трамп, мовляв, успішно зупинив потік нелегальних мігрантів, нині ми маємо депортувати нелегалів, які вже є у США.

Сенатор навіть виїхав до Сальвадору особисто визволяти Гарсію з тюрми

Жорстка позиція верхівки Білого дому частково може бути зумовлена бурхливою реакцією опонентів-демократів. Сенатор Кріс Ван Холлен від Меріленду (штату, де жив Гарсія) заявив, що той не отримав належного правового захисту при затриманні та депортації. Сенатор навіть виїхав до Сальвадору особисто визволяти Гарсію з тюрми для терористів. Одночасно захисники депортованого подали до суду на чинну президентську адміністрацію, оскільки Міністерство юстиції США визнало: Гарсію депортовано помилково.

Значно глибший конфлікт

Судова тяганина і резонанс від депортації Абрего Гарсії приховують значно глибшу його причину - чи може президент США своїм одноосібним рішенням виганяти жителів з країни. The New York Times проводять паралелі як із рабством, так і з висилкою англійських громадян до нинішніх США королем Великої Британії. У матеріалі йдеться, що замовчування справи Гарсії закріпить тиранію Дональда Трампа.

Але у Білому домі посилюють риторику на захист жорсткої позиції Трампа. "Вони (демократи. – Gazeta.ua) думають не про безпеку кордонів, а про власні інтереси", - заявив Девід Венс. Він наголосив, що за попереднього президента до США нібито прибуло приблизно 20 мільйонів нелегалів. Венс припустив можливість помилки у системі, однак виступив за жорстке виконання законодавства.

Маневри навколо іммігрантів

Позицію чинної адміністрації пояснює одна деталь - результати соціологічних опитувань. Виявилося, лише 4 з 10 респондентів схвалюють стиль переговорів Дональда Трампа з економічних питань. Однак половина опитаних високо оцінюють і поділяють його підхід до вирішення питання іммігрантів. На розігрів працюють повідомлення про злочини, скоєні іноземцями, як у США, так і в Європі, де питання міграції постає особливо гостро.

Водночас у Трампа розуміють, що, як і з тарифами, президент перегнув палицю. Навряд чи до виборів до Конгресу господар Білого дому встигне якось скорити цих людей. А це мільйони голосів, котрі здатні вирішити долю Сполучених Штатів Америки.

Удар по іміджу

З іншого боку, США мали імідж вільної країни якраз через порівняно легкі правила імміграції. На цьому наполягають демократи, котрі вбачають у діях Дональда Трампа ризик втрати свободи і навіть диктатури. Якщо чинному президенту вдасться політично виграти справу Гарсії та розширити де-факто свої повноваження, результати виборів до Конгресу у 2026 році будуть мало його хвилювати. Тому для демократів стратегічно важливо добитися справедливості для Гарсії.

Натомість у Білому домі теж вирішили пом'якшити тему. Як заявила речниця президента Керолайн Лівітт, добровільна самодепортація вітатиметься. А для тих, хто не захоче, президент "підпише меморандум, спрямований на те, щоб не допустити нелегальних мігрантів та інших осіб, котрі не мають на це прав, до отримання пільг". На додачу до самодепортації, так заходи створять для нелегалів нестерпне середовище.

Та є важлива обставина. Припустимо, що мігранти Трампу у США не потрібні, а багаті люди - так. Їм він обіцяє пільги та преференції. Однак не помітно, щоб мільярдери та мільйонери з інших країн стояли у черзі за "золотими картками" за 5 мільйонів доларів США.

Трампівські ініціативи завдають болючого удару національним діаспорам у Сполучених Штатах. Зокрема - українській. Фактично, будь-якого іммігранта, навіть того, хто давно мешкає у США, можуть затримати і депортувати. І такі політичні умови неабияк збурюватимуть американське суспільство.

Зараз ви читаєте новину «Квиток, літак – додому. Дональд Трамп тисне на іммігрантів». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути