пʼятниця, 17 серпня 2012 00:00

"Масових протестів точно не буде" - Єрмолаєв

"Масових протестів точно не буде" - Єрмолаєв
Андрій Єрмолаєв. Фото: ukrafoto.com

— Только без фотографа. Андрей Васильевич сегодня фотографироваться не будет, — зустрічає нас секретарка директора Національного інституту стратегічних досліджень Андрія Єрмолаєва, 43 роки.

Чекаємо в невеликій приймальні. За 5 хв. Єрмолаєв визирає та запрошує зайти. У кімнаті накурено, стоси паперів, тек, книжок, дві тарілки з фруктами, цукерками й недопита чашка чаю.

Чому більшість українців борсаються на межі виживання?

— Активна частина населення, насправді, не животіє. Знаєте, який шок пережили європейці, коли приїхали на Євро-2012? Побачили велику кількість дорогих автомобілів — як нових, так і "беушних". З іншого боку, кожному третьому громадянину держава допомагає. Є значна різниця в рівні життя між тими, хто перебуває на утриманні бюджету та Пенсійного фонду, й реальними доходами більшої частини працездатного населення й бізнесу. Вже не кажу про бажання нашого середнього класу жити, як у розвинених країнах.

У чому особливість теперішнього українського бізнесу?

— Багато споживають і дуже мало вкладають. Це помітно і по торговельному кіоску, що 10 років стоїть незмінний, і по багатьох виробництвах, де дуже мало інвестицій — технологічних, екологічних. Водночас заможні українці дозволяють собі парк із 10 автомобілів. Ті, хто 100 років тому піднімали індустрію США, ходили в одному сюртуку й майже все зароблене вкладали у виробництво.

Що характеризує нинішню владу насамперед?

— Влада ніколи не була ідеальною. Ця — також. Там, як і в суспільстві, свої консерватори, реформатори, ретрогради. Це показали роки реформ — мета сформульована правильно, але вона наштовхується на нерозуміння.

Саме наше суспільство дуже важке. Зараз реалізується курс на модернізацію. Але критичної маси прихильників цього нема — ні серед політичного класу, ні серед решти громадян. Багатьох людей держава фінансує, вони залежні від Пенсійного фонду і тому байдужі до реформ. Їх двигуном має бути працездатне населення, підприємці. Але й там немає критичної маси прихильників глибоких змін.

Як цю інерцію зламати?

— Зламати? Я — прихильник еволюційного підходу.

Ми дуже втомлене суспільство, яке входило в такому стані вже в епоху незалежності. У 1990-х величезна кількість освічених людей пішли на базар. Зараз, навіть при бажанні реалізувати інвестиційний проект, нема тих, хто це міг би втілити. Дуже не вистачає людей активних, творчих, які хочуть самореалізуватися.

Уже можна говорити про бодай попередні результати реформ?

— Для початку потрібно більше уваги приділити реформаторському менеджменту, особливо на перетині між центром та регіональними структурами. Дати волю самоврядуванню. На місця — більше можливостей, повноважень. Люди самі розберуться зі своєю соціальною інфраструктурою, якщо в них будуть гроші й повноваження. Планувати все в центрі просто неможливо. Ця реформа вже перезріла.

У чому країна може зробити ривок в осяжній перспективі?

— Насамперед — в агропромисловому комплексі. Потрібно говорити не стільки про реформу земельних відносин, як про нову аграрну політику. Вона має бути гнучкішою. Не важливо, хто власник землі. Важливо, що він робить і як за це відповідає.

Друге — нова регіональна політика. Наші області свого часу формувалися під розподіл праці в Радянському Союзі — робочої сили, виробництв, охорони здоров'я. Економічно ефективніше мати значно менше регіонів.

Третій напрямок — це громіздкий сектор безпеки. Ми як отримали у спадок радянську армію, так у рамках цього обсягу і крутимося. Її треба рішуче реформувати.

На перше місце в економіці поставив би створення інноваційної інфраструктури. Є багато перспективних напрямків у сучасній біохімії, фізиці, де ми щось можемо. Наприклад, українськими мікроскопами цікавляться у провідних європейських країнах.

Треба також оптимізувати міське господарство. За роки незалежності робоча сила сконцентрувалася в декількох містах України. Настав час відроджувати провінцію.

Обов'язково необхідно виводити з тіні бізнес. Привчити торговців, що норма прибутку — не 60 відсотків, а 25-30.

Які реальні кроки влада збирається робити за цими пунктами?

— Розробляється концепція реформи самоврядування. Це завдання найближчих місяців. Є програма розвитку сільської місцевості — йдеться про створення нової інфраструктури. Тут повинно бути зчеплення між тим, що треба робити в центральному уряді й у кожному регіоні.

На які країни варто орієнтуватися в проведенні реформ?

— Частково, цікавий досвід Росії. Він не ідеальний, але там центральна влада й уряд зуміли зімкнути наукові розробки з підприємницькою діяльністю. Взагалі сфера виробництва нових технологій — це те, на що нам ще не пізно робити ставку. Все-таки ми ще літаємо, плаваємо, здатні щось придумувати й виробляти.

На жаль, українські інтелектуали майже не беруть участі в міжнародних дискусіях про майбутнє. А світ дуже зміниться в найближчі 5-10 років. Уже немає однозначних політичних і економічних центрів. Одна з вирішальних ролей буде за країнами, що розвиваються. В якомусь сенсі ми саме такі. Якщо нам вдасться в найближчі три-п'ять років завершити розпочаті зміни інфраструктури, створити нормальні умови для бізнесу, розібратися з інструментами демократії, Україна може бути серед нових лідерів.

Віктор Янукович відбув половину свого президентського терміну. В чому йому вдалося зробити країну кращою?

— По-перше, ми влаштували собі шикарне свято — Євро. 46 мільйонів людей зрозуміли, що разом може бути добре. Це свято розділили й кілька десятків тисяч європейців. Але головне — нам було добре всередині.

Ще один важливий досвід Євро — ми переконалися, що спроможні розробляти й реалізовувати великі національні проекти. Частина інвестицій в Євро, можливо, себе не виправдають. Але збудовані дороги, аеродроми, спортивні споруди залишаться.

Багато говорять, що найближчим часом Україну очікують масові протести.

— Їх точно не буде. Ми не схильні до вандалізму і ближчі до розвинених країн, ніж до недорозвинених. Другий момент: серед причин бунту зазвичай голод, злидні, загроза життю. У нас — навпаки, країна поступово вилазить із ями. 2004 року бажання більшої свободи наражалося на обмеження системи. Зараз причин для такого руху нема. Хоч би якою  суперечливою була б чинна влада, зміни нарощуються. Це не початок 2000-х, коли Леонід Кучма прийшов на другий термін і сказав, що він — новий, а виявився старим.

Третє: зараз немає якогось виразного сюжету для політичної інтриги, як 2004-го чи 2010 року.

Ким Янукович увійде в історію?

— Попереду ще половина першого терміну. Президентські вибори 2015 року. Я поки що не бачу серйозної політичної сили, що могла б конкурувати з "регіоналами".

Працював із Пустовойтенком

Андрій Єрмолаєв родом із міста Красногорівка Донецької області. Закінчив філософський факультет столичного університету ім. Шевченка. З 1994 року — головний консультант інформаційно-аналітичної служби Адміністрації президента. Наприкінці 1990-х працював експертом служби прем'єра Валерія Пустовойтенка. Вступив в очолювану ним Народно-демократичну партію, був його заступником.

2002 року балотувався в нардепи під №157 пропрезидентського блоку "За єдину Україну!". З 2000-го очолює Центр соціальних досліджень "Софія". Після перемоги Віктора Януковича на президентських виборах призначений директором Національного інституту стратегічних досліджень.

Одружений, має сина та доньку.

 

Зараз ви читаєте новину «"Масових протестів точно не буде" - Єрмолаєв». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

102

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

10.09.2012 21:09:23Не гневите Бога37.19.181.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти

Боже,сколько угроз.Аж страшно.А где ж дела-то,украинцы уважаемые? Я слежу за форумами уже несколько лет кряду.Кто-то смешно сказал "украинцы долго запрягают".Было бы что запрягать.Похоже у вас вообще сбежала кобыла и запрягать приходится только смелые мысли.Вы гоните на власть.Поймите,власть - это актеры.Драма,которую они разыгривают писана не ими.Они уйдут,придут другие.Ничто не вечно.Но драма останется.Потому что останутся ее хозяева.И у них есть для вас хорошо проработанные варианты в зависимости от того,куда попрет ваша полная "демократических рвений" толпа,называемая "украинским народом".И будет тот же политический лохотрон.Часть вторая или третья,Действие Н-ное.На сцене актеры...

04.09.2012 22:16:36Олександр Перегончук46.202.242.--
  • 4+
  • 0-
  • Відповісти

Ермолаев успокаивает и себя и своих шефов - рулите ребята дальше в таком же духе, украинцы слишком трусливые и ленивые, чтобы подняться и дать пинка под зад этой так называемой сегодняшней власти, которая себя называет "елитой". Он сильно заблуждается, украинцы долго запрягают но быстро едут... Они это поймут, когда загорятся их яхты и "бентли". Сейчас не хватает одного - смелых и честных лидеров, которые в каждом городе поднимут народ. Будет желание пишите в Фейсбук, имя подлинное.

23.08.2012 14:11:05Вася 93.75.66.--
  • 10+
  • 0-
  • Відповісти

быдло гнилое это ермолаев , ублюдок и мразь

23.08.2012 14:05:43Вася 93.75.66.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти

23.08.2012 14:03:35любов151.68.138.--
  • 4+
  • 0-
  • Відповісти

єрмолаєву==ви сьоґодні підкинули людям кістку поперчили її а мясо сами зїли щоби билися між собою це вам виґідно сталін свій народ беріґ свою націю а хто тоді ви і усі подібні вам пробачте що не так я є не сама пишу то що маю на розумі слова самі пишуться відповідати вам пока не пізно мій є ще час для вас научати я не хочу за вас відповідати коли прийде той час дати відповідь судії

23.08.2012 13:49:56пррок151.68.138.--
  • 2+
  • 0-
  • Відповісти

єрмолаєву ==набирайтесь розуму нормальноґо а ні то люди вас усіх відкинуть повстануть і правилбно зроблять і я за те бо ским поведвся від тоґо іна берешся ви відбанди а я від боґа за людей яки потребують помочі я дивуюсь вашим пастирям священикам як вони вас научають від чужоґо небери не ґрабуй людини як ви сповідаєтесь перед боґом цеж потрібно не мати розуму щоб своїх мирян славян обкрадати своїх людей в італії дивуються люди хто ви є вороґи і українців і також руских людей я вам не завидую мені вас жаль ви бідні і нещасні люди завжди не спокійні

23.08.2012 13:23:50пророк151.68.138.--
  • 6+
  • 0-
  • Відповісти

єрмолаєву==ви берете приклад не від європи де люди діїсно живуть у достатку і держава дбає за свії народ не обкрадає а дає жити це вам не є виґідно ви хвалите росію в якої самої толку ніякоґо люди у лаптях ходять вам виґідно тримати людей в такому состоянії жоб менше думали а ґоворите що це краще виже робите не для людей покращення а для себе це ви провидите експерименти щоб прибуток у вас зростав і подібні до вас люди мафія розкрадаєте і тим радієте що збаґа тились це баґатство прокляте людьми і для дітей ваших воно не корисне а боґа ґнівите таких як юля володимирівна потрібно чим побільше щоб було у світі но не вас і похожих а ви ділите україну бідних проти бідних украхнців не забувайте те що ще не є кінець боґ попереджає

23.08.2012 11:38:08Филя95.133.50.--
  • 7+
  • 0-
  • Відповісти

Ермолаеву
8. Ви ( за рахунок кожного українця) зробили свято ЕВРО, ще і пишаетеся їм, а мене відправили в червні на 15 діб у відпустку за власний рахунок і тільки у серпні віддали зарплату за червень, не дали відпускних, оздоровчих, а вже відпустка пройшла, і сиділа моя родина "проголодь" більше місяця. Боялися потратити копійчину даже на добрий харч, бо на питання ( бюжетна організація) коли буде зарплата , відповідали, що з понеділка, тільки не казали з якого, а відсутність коштів , спочатку пояснювали ( гроші потрбні на ЕВРО, потім, гроші потрібні щоби виплатити пенсії, "Вітіну тисячу" а ти як хочешь так і виживай. ЧУЄТЕ ПАНЕ ЕРМОЛАЕВ - ВИЖИВАЙ.

23.08.2012 11:33:23Филя95.133.50.--
  • 6+
  • 0-
  • Відповісти

Ермолаеву
9. Ви пишите, що не буде революції . - можливо Ви праві, але тільки, шо касається Західної україни, а що стосується Донбасу. і Східної України, - не можу з Вами розділити оптимізму - олігархи хапають так, що здається це останні дні України, і завтра вона як Атлантида піде на дно морське. , люди зубожіють так стрімко( що варте тільки зібрати дитину до школи) що чекати на цій території потрібно не заворушень, а кровової різні і "бойні", адже. якщо робочий люд підніметься ( в Донбасі) то не оставлять камня на камні з маєтків олігірхів, і вони це прекоасно розуміють, тому активно і переводять свої активи не тільки за кордон але з означених регіонів і "вростають" в Західні землі

23.08.2012 11:17:38Филя95.133.50.--
  • 5+
  • 0-
  • Відповісти

Ермолаеву
7. На які країни варто орієнтуватися в проведенні реформ? - Ви пишите, що Вам цікава практика реформування в Росії ( Ви мене зовсім вбили своїми "откровениями", це значить, що ви не вивчали досвід "бархатної" революції в Чехії, не вивчали досвід реформування в Агрентині. не вивчали наслідки податкового реформування Грузії, соціальні ініциативи Франції) мені Вас жаль, Ви обмежена і "недалека" людина

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути