Ексклюзиви
вівторок, 06 травня 2025 01:30

Показали результати дослідження українського кургану
5

На території Полтавщини працівники заповідника "Більськ" провели лазерне сканування кургану, відомого як "Вітова Могила".

Його довгий час не могли точно виявити. Завдяки технології LIDAR вдалося локалізувати об'єкт. Про це повідомив Історико-культурний заповідник "Більськ" у Facebook.

Курган знаходиться в межах Опішнянської селищної ради. У 1888 році тут проводив розкопки український археолог Іван Зарецький.

Тоді в могилі виявили поховання скіфського воїна. Поховання датується VI-V ст. до нашої ери. Артефактів було знайдено багато, що вказує на високе становище загиблого.

Серед найціннішого інвентарю - сагайдак з берести, вкритий хутром. Його прикрашали золоті бляшки у характерному скіфському стилі. У ньому збереглося понад 200 бронзових наконечників стріл.

За допомогою LIDAR дослідили Вітову Могилу
Фото: facebook.com/bilskgelon
За допомогою LIDAR дослідили Вітову Могилу
За допомогою LIDAR дослідили Вітову Могилу
За допомогою LIDAR дослідили Вітову Могилу
За допомогою LIDAR дослідили Вітову Могилу

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Археологи розкопали доісторичні кургани

Також виявили залишки кінської вузди й інші речі, які мають археологічну цінність. Усі знайдені предмети нині перебувають у Державному історичному музеї Росії.

Повне вивчення цього кургану залишається одним із пріоритетів для фахівців, що досліджують Більський мікрорегіон. Розкопки мають допомогти краще зрозуміти культурний і соціальний контекст скіфської доби.

Технологія LIDAR, яку застосували під час робіт, базується на відбитті лазерного променя. Він дозволяє виміряти відстань до об'єкта, а також визначити його форму та габарити.

Заповідник "Більськ" продовжує охороняти й вивчати понад сім тисяч гектарів історичних земель. На його території нараховується близько 70 пам'яток.

У Швеції археологи знайшли два древні мечі вікінгів всередині кам'яної поховальної камери. Зброю ніхто не чіпав протягом 1200 років, тож знахідка може багато розповісти про життя людей, які жили тут у ті часи. Мечі виявили у провінції Вестманланд на великій похоронній ділянці, де розташовані понад 100 поховань. Останні датують періодом між 600 та 1 тис. роками нашої ери.

Зараз ви читаєте новину «Показали результати дослідження українського кургану». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути