
Нове археологічне дослідження доводить, що морські подорожі першими людьми почалися значно раніше, ніж вважали раніше.
Близько 8500 років тому мисливці-збирачі вже перетинали відкриті води, щоб дістатися території сучасної Мальти, передає Arkeonews.
Це відкриття стало можливим завдяки розкопкам у печері Латнія на півночі острова. Там команда під керівництвом професорки Елеонори Скеррі знайшла кам'яні знаряддя, сліди вогнищ і залишки їжі.
Серед знайденого були кістки благородного оленя. Також археологи виявили докази обробки черепах та великих птахів, які вже зникли. Це дозволило дослідникам зробити висновок про різноманітну дієту давніх людей.
"Це говорить нам про те, що вони мали різноманітну та адаптивну дієту", - сказав дослідник Джеймс Блінкхорн.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нефритові артефакти знайшли археологи у похованні
Крім наземних тварин, виявили сліди активного використання морських ресурсів. У печері знайшли рештки тюленів, різноманітні види риб, а також тисячі раковин морських равликів, крабів і морських їжаків. Такі знахідки свідчать, що громада володіла знаннями й інструментами, необхідними для життя поблизу моря.
Це відкриття змінює уявлення про мобільність доісторичних спільнот. Професор Ніколас Велла наголосив, що мореплавці орієнтувалися на природні підказки - океанські течії, вітри та зорі.
Дані дослідження вказують на те, що заселення Мальти відбулося на тисячу років раніше, ніж припускали. Також з'явилися підстави вважати, що людський вплив на екосистему островів почався значно раніше.
Проєкт реалізовано за підтримки Управління культурної спадщини Мальти, Європейської дослідницької ради та Університету Мальти. Це дослідження допомагає глибше зрозуміти, як перші громади освоювали середземноморські острови.
На археологічній пам'ятці в провінції Сичуань у Центральному Китаї археологи виявили священне бронзове дерево культури Шу. Його знайшли в жертовній ямі. Археологам знадобилися чотири місяці, щоб повністю розкопати гілки, квіти, частини стовбура й прикраси дерева.
Коментарі