15 листопада Молдова обрала президентом 48-річну Маю Санду. Опозиціонерка, лідерка партії "Дія та солідарність" набрала 57,75% голосів. Чинний президент 45-річний Ігор Додон фінішував зі 42,25%.
Мая Санду — донька вчительки й директора ферми. Закінчила факультет менеджменту Академії економічних досліджень Молдови. Також — Школу управління імені Джона Кеннеді при Гарвардському університеті. Працювала у відділі співробітництва з Євросоюзом у мінекономіки й у представництві Світового банку. Була радницею виконавчого директора цієї установи у Вашингтоні. У політиці — з 2012-го. Тоді стала міністром освіти. Заснувала партію "Дія і солідарність". На президентських виборах 2016-го посіла друге місце, програла Ігорю Додону. З червня до 12 листопада 2019-го очолювала уряд. Пріоритетом називала відносини з Євросоюзом. Виступала за відновлення територіальної цілісності України, включно з Кримом. Влітку торік відвідала Київ. Частину промови у Верховній Раді виголосила українською: "Євроінтеграція та імплементація Угоди про асоціацію з ЄС — наші спільні цілі".
Чинний президент Ігор Додон у минулому — голова Партії соціалістів Молдови й депутат парламенту. Називав Крим російським, виступав за зближення Молдови з РФ. На нинішніх виборах найбільше за нього проголосували в окупованому Кремлем Придністров'ї — 86%, на півдні країни — 94%.
Президент Володимир Зеленський привітав телефоном Маю Санду з перемогою та запросив її до Києва.
— За Додона в нас не було відносин із Молдовою на найвищому рівні через його заяву, що Крим російський. Тепер це можна виправити, — каже експерт із міжнародних відносин Володимир Горбач, 50 років.
— Молдова — парламентська республіка. А в уряді й парламенті зараз перевага Соціалістичної партії Додона. Україні треба підтримувати молдовські прозахідні сили, щоб вони виграли парламентські вибори. Тоді можна будувати спільну позицію по Криму, Донбасу й Придністров'ю на міжнародній арені.
"Якщо вдасться домогтися перемоги проєвропейських сил на парламентських виборах, можна буде говорити про реальні зміни в країні, — пише у блозі публіцист 53-річний Віталій Портников. — Інакше Мая Санду виявиться заручницею проросійських сил, які продовжуватимуть правити країною, а відповідальність за невдачі покладати на нового президента. Тоді молдован швидко переконають у тому, що європейські орієнтири нічого не значать і "всі вони однакові". Українці це проходили".
Коментарі